Mehmet Şimşek

Mehmet Güreli: “Her gün yeni bir başlangıçtır.”

17 Şubat 2020, by sosyalyabani, category Genel

Aposto!’nun 17 Şubat 2020 tarihli bülteninde yayınlanmıştır. Kampanya, yalnızca yayın tarihinde geçerlidir.

İsviçre kalitesini yenilik ve inovasyonla buluşturan Wainer, her ânın yeni bir başlangıç, her yolculuğun yeni bir keşif olduğuna inanıyor. Wainer, #YeniBaşlangıçlara adım atmanın yolunu ve yeni başlangıçlarının ne anlama geldiğini, kendi hikâyesini sanatla yazan Mehmet Güreli’ye soruyor.

  • Mehmet Güreli: Kimse Bilmez adıyla bestelediği Ömer Hayyam rubaisini herkesin bildiği Mehmet Güreli baştan uca bir sanat insanı olarak birçok disiplinde üretmeye devam ediyor. 1973 yılında Mephisto adıyla çıkardığı Viva Love 45’liğinde Onno Tunç, Asım Ekren, Fatih Erkoç, Erdal Kızılçay, Atilla Şereftuğ gibi isimlerle çalışan Güreli’nin solo müzik kariyeri 1995 çıkışlı Cihangirde Bir Gece albümüyle başlıyor. Çoğunlukla İngilizce bestelerden oluşan albümü yine aynı yıl enstrümantal ağırlıklı Vapurlar / Blues albümü izliyor. Güreli, İngilizce ve Türkçe şarkılardan oluşan Yağmur albümünü takip eden yıllarda, bir yandan da Meral Okay’lı, Türkan Şoray’lı, Şener Şen’li samimi televizyon dizisi İkinci Bahar’ın oyuncuları arasında da yer alıyor. Şık kadınları ve adamları resmettiği yağlı boya tabloların yanı sıra,  Peyami Safa’nın Server Bedi adıyla kaleme aldığı polisiye roman Selma ve Gölgesi’nin 2008 yılında beyaz perdeye uyarlanmış hâlinde de yine Mehmet Güreli’nin imzası bulunuyor. Sanatla var olmanın cisimleşmiş hâli, Güreli.
     

  • Beginning Stories #1: Wainer’in sorusunu şöyle yanıtlıyor Mehmet Güreli: “Bence her an başlamak için mükemmeldir. Ve biz her an bir şeye başlayabiliriz. Yeter ki o istek ve o tutkuyu kaybetmeyelim.” İlerlemek için önce başlamak, başlayabilmek için de inanmak gerektiğini vurguluyor Güreli ve kendi başlangıçlarını bu cümlelerle anlatıyor: “Bazen bir çizgi bana bir film hazırlayabilir. Onun belki bir eskizine dönüşebilir. Bazen bir melodinin aslında ilk cümlesi olabilir. Bazen yağlı boya yapacağım bir şeyin hazırlığı olabilir. Bütün bunların aslında bir tek sonuca bizi ulaştıracağını düşünüyorum, o çizgiyi atabilmek. İşte başlamak dediğim benim, bu.” Zira o çizgiler, biraz sabır ve çalışmayla çoğalarak başka bir şeye dönüşebiliyor. Güreli’nin kendi başlangıç hikâyesini anlattığı videoyu bu bağlantıdan izleyebilirsiniz. Ayrıca, Wainer’in yalnızca Aposto! okurlarına sunduğu fırsattan yararlanmak için bültenin ilerleyen bölümlerine göz atmanızı öneririz.

Comments are closed.