Mehmet Şimşek

Kolektif UX Talks’ta bu ay: 2020 kullanıcı deneyimi trendleri

18 Şubat 2020, by sosyalyabani, category Genel

18 Şubat 2020 tarihli Aposto! bülteninde yayınlanmıştır.

Kullanıcı deneyimi kavramı bir kahvecide çalan müzikten mağazanın kokusuna, alışveriş merkezinin kat planından ürün kaplamasında kullanılan malzemenin dokusuna, internet sitesindeki bilgi mimarisinden mobil uygulamadaki etkileşim animasyonuna kadar birçok başlığın taşıyıcısı konumunda. 2019 boyunca kullanıcıya daha iyi hissettirmek için “insanîleşen” tasarım, işin mutfağında da rolleri ve süreçleri dönüştürdü. 27 Şubat’ta, deneyim tasarımı ajansı Userspots’un organizasyonuyla Kolektif House Maslak’ta bu dönüşümleri anlamayı kolaylaştıracak bir etkinlik düzenleniyor.

  • Trendler, süreçler, roller: Yeni yılda tasarım dünyasının düşünmesi gereken konuları dört başlıkta özetleyen Userspots 2020 UX Trend Rehberi’ne göre tasarımcının rolü değişiyor ve karar alıcı konumuna gelen tasarımcı; empati, doğru soru sorma gibi yeni yetenek setlerine ihtiyaç duymaya başlıyor. Öte yandan gelişen tasarım teknolojileri ve no-code yazılım geliştirme gibi olanaklar tasarımcıların yazılımcılara duyduğu ihtiyacı azaltıyor. “İş Modelleri”, “Oyunlaştırma”, “UX Araştırmalarının Verimliliği” ve “Nasıl UX Designer Olurum” gibi etkinliklerin devamı niteliğinde gerçekleşecek ve rehber ışığında şekillenecek etkinlikte, yeni yılda kullanıcı deneyimi kavramının nasıl genişleyeceği; 2020 kullanıcı deneyimi trendlerinin tasarım süreçlerini ve rolleri nasıl etkileyeceği konuşulacak.

  • Konuşmacılar: Katılımcılar etkinlik boyunca iki önemli ismi; deneyim tasarımı ajansı Userspots’un kurucusu, trend raporlarıyla öne çıkan inovasyon danışmanlığı şirketi IoX Digital’ın kurucu ortağı Mustafa Dalcı’yı ve Intel, Pozitron, Monitise, Garanti Teknoloji gibi şirketlerdeki rollerinin ardından şu an tasarım danışmanlığı veren, deneyim tasarımı camiasının yakından tanıdığı Aras Bilgen’i dinleyecek. 27 Şubat Perşembe akşamı 19.00 – 21.00 saatleri arasında Kolektif House Maslak’ta gerçekleşecek ücretsiz etkinliğe buradan kaydolabilirsiniz.

Comments are closed.