Mehmet Şimşek

Doğru, güncel, sosyal hava tahminleri: Buluttan

26 Şubat 2020, by sosyalyabani, category Genel

Bu yıl İstanbul hatırı sayılır bir kar yağışı göremeden ilkbahara doğru yaklaşıyor. Son 40 yılın istatistikleri, 200 senede bir gerçekleşebilecek 1987 Mart yağışları haricinde, 22-23 Şubat’tan sonra şehrin tamamını etkileyen kar yağışlarının gerçekleşmediğini gösteriyor. Sosyal medyadan paylaştığı hava tahminlerini ve meteoroloji tarihine ilişkin yazıları biz dahil binlerce takipçiye ulaştıran buluttanbildiriyor hesabının mobil uygulaması Buluttan; kişiselleştirilmiş, elle yazılmış ve tutarlılığı makine öğrenimi teknolojileriyle artırılmış hava durumu tahminleri sunuyor.

  • Buluttan: Mart 2015’ten bu yana ağırlıklı olarak İstanbul olmak üzere Türkiye için güncel hava durumu tahminlerini 80 bin takipçili Facebook ve 15 bin takipçili Instagram hesaplarından paylaşan ve doğru tahminleriyle nam salan buluttanbildiriyor’un mobil uygulaması Buluttan, Android ve iOS platformlarında çalışıyor. Kullanıcıların bulundukları bölgelerin hava durumunu yorum ve fotoğraf ekleyerek paylaşabilmeleri yönüyle sosyal bir uygulamaya dönüşen Buluttan’da İstanbul, İzmir ve çevresi ve Trakya bölgeleri için özel tahminlerde bulunan hava durumu uzmanları da yer alıyor. İstanbul’daki 950 mahallenin ve diğer il ve ilçelerin hava tahminlerini uygulamayı açmadan bildirimle öğrenme olanağı sunan ve ani hava değişikliklerinde anlık bildirimleriyle önlem almayı kolaylaştıran ücretsiz uygulama Buluttan, yakında tüm Türkiye’de mahalle/köy boyutunda 50 bini aşkın noktada tahminler yayınlamayı hedefliyor.

  • Buluttanwx: Buluttan altyapısını API aracılığıyla kurumsal çözümlere dönüştüren Buluttanwx’in hizmetleri arasında Bölgesel Hava Tahmini Servisi, Erken Uyarı Servisi, Geçmiş Hava Durumu Servisi ve Hava Durumu Danışmanlığı yer alıyor. Enerji ve sigorta sektörleri için sunulan sektörel çözümlerin yanı sıra son dönemde 2 filme yerel hava tahminleri konusunda danışmanlık veren Buluttanwx, Buluttan uygulaması üzerinden gösterdiği hava durumu bazlı, konum bazlı ve genel reklam modelleriyle markanızı aylık 40 bin kişiye ulaştırabiliyor.

Comments are closed.