Mehmet Şimşek

Alaçatı’nın kanatlı sakinleri: Birds of Alaçatı

20 Şubat 2020, by sosyalyabani, category Genel

20 Şubat 2020 tarihli Aposto! bülteninde yayınlanmıştır.

Göç Eden Yabani Hayvan Türlerinin Korunması Sözleşmesi’ne İlişkin Taraflar Konferansı 13. Oturumu (COP13), 17 Şubat’ta Hindistan’ın Gucerat eyaletinin başkenti olan Gandhinagar şehrinde başladı. “Ekolojik bağlantı” temasıyla gerçekleşen ve göçmen türlerin dünyanı birbirine bağladığı anlatısına odaklanan konferansta, 22 Şubat’a dek hızla değişen bir dünyada göçmen türlerin nasıl daha iyi korunabileceğine yanıt aranacak. Türkiye’de de göçmen türlere ilişkin bilimsel ve kültürel anlamda oldukça önemli olan arşiv çalışmalarından biri Alaçatı Kuşları – Birds of Alaçatı projesi tarafından gerçekleştiriliyor. 

  • Alaçatı Kuşları – Birds of Alaçatı: Kışlama, koridor, beslenme, üreme ve sığınak alanı olarak tanımlanabilen Alaçatı sulak alanı, 135 nadide göçmen ve yerleşik kuş türünün gözlemlendiği bir alan olarak öne çıkıyor. Alaçatı’ya turizm bağlamında yönelen yoğun ilgi, doğal alanların daralmasına ve yapılaşma tarafından tehdit edilmesine sebep oluyor. Bu duruma dair bir şeyler yapmak isteyen Alaçatılı seramik sanatçısı Serap Yurdaer Erboy’un 2018 yılında başladığı kuş fotoğrafı arşivi çalışmaları, 2019 yazında açılan fotoğraf sergisi ve yayınlanan Alaçatı Kuşları – Birds of Alaçatı kitabıyla bir farkındalık projesine dönüşüyor. Başka bir Alaçatı’nın varlığını hatırlatmak ve doğal alanları koruyarak sürdürülebilir doğa turizmine kazandırmak amaçlarını taşıyan proje, Çeşme Belediyesi ve doğaseverlerin destekleriyle devam ediyor. 

  • Geçmiş ve gelecek: Şimdiye dek Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ve Çeşme Belediyesi iş birliğinde sulak alanda kuş gözlem buluşması, 5 Ekim Eurobirdwatch (BirdLife International) Uluslararası Kuş Gözlem Buluşması, Ebird uluslararası veritabanına Alaçatı gözlem kayıtlarının eklenmesi, sulak alan kuş envanter çalışması, billboard yerleşimi, kuş gözlem aktiviteleri ve periyodik saha temizliği buluşmaları gibi faaliyetler gerçekleştiren projenin gelecek planları arasında kapsamlı bir belgesel çalışması, Saha Bilgilendirme Panosu ve Alaçatı kuşları üzerine bir çocuk kitabı yer alıyor.

Comments are closed.